Práce snů. Chiméra nebo splněný sen?

15977942_599129866949103_5175627736366862002_n

Práce snů, téma, které je hodně diskutované. Je opravdu možné dělat práci srdcem, která nás zároveň uživí?

A jak poznám, že je to opravdu to pravé?

Povím vám příběh. Příběh jedné holky, které se kdysi dávno splnil sen…

Poznala jsem ji před pár lety. Veselou holku plnou energie, která zářila do všech stran. Taková byla v den nástupu do firmy, pro kterou jsem tehdy pracovala. Teď seděla naproti mě. Jiskru v očích vystřídaly šedivé kruhy a místo dřívějšího živého smíchu se místností linul tlumený hlas. “Ale jo, mám se docela fajn,” hlesla a pohledem uhnula do země.

Vyprávěla o luxusních služebních cestách, kde občas tráví noci i víkendy. O VIP večírcích se spoustou drahého pití a známých obličejů. O důležitých poradách, novém řediteli, mezinárodních projektech a platu, který jí letos kvůli úsporám nemohli zvednout.

Dokonalou manikúrou klouzala po displeji nejnovějšího iPhonu. Intenzita pípání dala tušit, že e-maily se na ni valí jako lavina. A jemné škubnutí v oku po každém pípnutí to, že je v neustálém střehu.

A jsi spokojená?”, vyslovila jsem odvážnou otázku po druhé skleničce vína.

Ale jako, vlastně docela jo,” zaznělo trochu podrážděně. “Jsem v pohodě s hypotékou a navíc, kvůli mému místu by se půlka firmy poprala, dyť víš. Ale je toho fakt hodně, musím makat. Vůbec na nic nemám čas. Centrála nečeká, pořád ten stejný tlak.

                           

Práce není jakákoli činnost, ale jen ta, která mění svět!                                                         

                                                                                                                                                                        Václav Bělohradský 

Popravdě, neměla jsem ani zdání. Dávno jsem vypadla z neúprosného systému velkých korporací a z kolečka meetingů, reportů a prezentací v prosklených zasedacích místnostech. Dnes mám práci, kterou miluji, a díky které zase můžu klidně spát. Zmizely žaludeční nevolnosti, návaly pláče i nutkavá chuť kouřit každých patnáct minut.

Vyprávěla jsem jí o józe, která mi dělá dobře na těle i duši. O přečtené knize a radosti ze včerejšího protančeného odpoledne. I ona kdysi tolik milovala tanec. Až do dospělosti závodně tančila. V očích se jí na vteřinu rozhořela malá jiskřička. “Jéé, víš, jak dlouho už jsem netančila?,” zašeptala do ticha.

Najednou se rozpovídala. O tom, že už ani neví, kdy si jen tak lehla do vany a četla si knížku. O hluboké únavě, depkách a angínách, které jí dávají zabrat každou chvíli. O radosti ze života, která jí poslední dobou zcela chybí.  A co hůř, vůbec si neumí představit, že by to všechno jednou skončilo.

Večer se chýlil ke konci a obě jsme se odebraly domů. Já do svého voňavého domova, kde někdo čeká. Ona do prázdného bytu, kde na ni každý večer padá ticho a smutek. Při loučení se jí na tváři objevily slzy.

 

Tolik jsem jí rozuměla, vzpomínky se vrátily. Na práci, kterou mi každý záviděl, na cestování do zemí, ze kterých si dokážu vybavit jen hotel a cestu taxíkem z letiště. Na prázdnotu, když jsem se vracela domů, kde sice někdo čekal, ale neměl pro mé pocity pochopení. Měla jsem přece práci snů, tak proč jsem stále nespokojená? Dnes už to vím…

Práce se dnes stává neoddělitelnou součástí našich životů, jakýmsi životním stylem, kolegové se stávají přáteli. Proto je tolik důležité najít práci, která nás naplňuje a dává smysl. Někdy si ale můžeme myslet, že se nám splnil sen. Sen, který se postupně stává noční můrou…

 

“Dokážete-li si najít práci, kterou milujete, nebudete ve svém životě pracovat ani jeden jediný den.“           

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Brian Tracy                                                                         

Věřím, že každý z nás si zaslouží být šťastný a mít práci, kterou miluje. Jak se cítíte vy? Jste spokojení ve stávajícím zaměstnání? Děláte to, co vás baví nebo sbíráte odvahu něco změnit?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  • Chci být v obraze
  • Kategorie